fb
Představení systému

Infratopení Fenix

Historie

Infratopení

Pojmy infratopení nebo sálání nejsou širokou veřejností v současné době stále vnímány tak, jak by měly. Obecná povědomost o systémech elektrického infratopení není v dnešní době bohužel stále rozšířena nebo je dokonce zkreslena. Samotný jev tzv. „sálaní“ existuje odpradávna a v podstatně každý předmět, který dokáže uchovat svoji teplotu, ji dokáže také tímto jevem předat.

Pro představu uveďme kámen, který je celý den ohříván sluníčkem, tak večer při poklesu teploty vás bude ještě dobu příjemně ohřívat. Samotné počátky infratopení můžeme hledat před více než milionem let, tedy v době, kdy člověk začal využívat oheň a rozpálených kamenů ke svému ohřevu. V novodobé historii jsou nejznámějším příkladem kachlová kamna. V dnešní době již existuje rozsáhlá škála sálavých infratopných systémů, které využívají převážně přírodní materiály, jako je kámen nebo sklo.

V podstatě je sálavé infratopení člověku nejpřirozenější a nepříznivější forma vnímání tepla.

Zvyšuje komfort bydlení
Zvyšuje komfort bydlení

Rovnoměrné rozložení teplot v místnosti, které navozuje mnohem příjemnější teplenou pohodu.

Pomáhá Vám šetřit
Pomáhá šetřit

Dosahuje prokazatelnou úsporu energie o 20 -30 % oproti teplovodním topným systémům

Nikomu neublíží
Nikomu neublíží

Zásadní snížení cirkulace vzduchu v místnosti, nedochází k víření prachových částic – sálavé teplo je odpradávna člověku nejpřirozenější.

Vysušuje zdi
Vysušuje zdi

Dochází k vysoušení stěn a zabraňuje vlhkosti a tvorbě plísní, nedochází však ke snížení vzdušné vlhkosti.

Před ničím neuteče
Před ničím neuteče

Nedochází k únikům tepla skleněnými výplněmi.

Princip

Infratopení

Sálavé infratopení

Sálavé infratopení

Podstatou infratopení je sálavá složka topného média. Z převážné většiny dochází u tohoto systému k předání tepla sáláním, které volně prochází vzduchem a teprve ve chvíli dopadu na pevné předměty (stěna, strop, podlaha, nábytek, člověk…) dochází k přeměně na teplo.

Následně dochází k zahřátí těchto předmětů, které dosáhnou vyšší teploty než vzduch a teprve následně je od těchto předmětů vzduch ohříván (viz obrázek 1). Při dopadu na prosklené plochy je infračervené záření z převážné většiny odraženo zpět do místnosti, nedochází tedy k únikům tepla skrze okna. Rozdíl teplot mezi podlahou a stropem dosahuje maximálně 2 stupně, takže tepelná pohoda je dosažena při nižší průměrné teplotě než u systému konvekčního vytápění a dochází k k výrazné úspoře energie.

Klasické konvenční vytápění
Klasické konvekčního vytápění

Výše popsané se tedy zásadně liší od klasického konvekčního vytápění, které je založeno na zcela odlišném principu. Nezáleží zde na typu topného tělesa (plynový kotel, kotel na tuhá paliva, elektrický přímotop, tepelné čerpadlo, elektrokotel,..), konečným topným médiem je vždy vzduch. Ten je topným tělesem ohřívám a dochází k cirkulaci vzduchu v místnosti, kdy zahřátý vzduch letí směrem nahoru a ochlazený se vrací směrem dolů (viz obrázek 2).

Dochází tak k velkým rozdílům teplot uvnitř místnosti. K dosažení tepelné pohody je tudíž zapotřebí vyšší průměrná teplota než u infratopení. Projeví se zde efekt studených nohou. Teplota u podlahy je nejnižší, a tak pro dosažení příjemného pocitu tepla, je potřeba topit místnost na mnohem vyšší teplotu a logicky tak dochází k navýšení nákladů na vytápění.

Eshop s infratopením

Nakupte v našem specializovaném e-shopu značkových výrobků českého výrobce Fenix. V přípradě potřeby
se na náš můžete obrátit. Rádi Vás provedeme
správným výběrem.

Více informací
Kompletní servis HODR Servis

Naše firma působí na trhu již od roku 1990. Od počátku se zabýváme topnou, měřící a regulační technikou. V tomto oboru zákazníkům poskytujeme ucelené služby od poradenské činnosti a vypracování projektu, přes prodej materiálu a zboží až po následný servis. To vše pro plynové kotle, elektrokotle, tepelná čerpadla a infratopení.

V našem týmu pracují odborníci, kteří se topnou technikou zabývají více než 20 let. Zastáváme tradiční osvědčené systémy, přesto pro Vás hledáme úspěšné novinky. Nabízíme ucelené služby od vypracování projektu, přes montáž až po následný servis. Systémům, kterým věříme, se věnujeme na 100 %. Požádejte nás o naše služby. S vděčností se o Vás postaráme.

Více informací
Kontaktní údaje Zeptejte se odborníka

Jsem specialista firmy HODR Servis. Rádi Vás obsloužíme na níže uvedeném kontaktu.